Zasady gry w padla

Padel to dość młody sport w Polsce, który zaczyna się cieszyć coraz większą popularnością. Jest świetną alternatywą dla tenisa, ponieważ jest mniej wymagający technicznie. Już po kilku godzinach treningów początkujący gracze są w stanie prowadzić dłuższe wymiany i czerpać radość z gry. Jeśli chodzi o zasady gry w padla to są one bardzo zbliżone do tych w tenisie, ale jest kilka znaczących różnic ze względu na ściany i kratki, które występują na korcie padlowym. W tym artykule znajdziesz informacje o zasadach i punktacji gry w padla oraz o wymiarach i elementach kortu.

Kort do padla

Kort do padla to prostokąt o wymiarach 10x20m. W jego połowie znajduję się siatka, której wysokość na środku wynosi 88cm, a na końcach 92cm. Po obu stronach siatki w odległości 6,95m znajdują się linie serwisowe. Nawierzchnia kortu do padla to zazwyczaj sztuczna trawa posypana piaskiem kwarcowym. Dodatkowym elementem kortu do padla są szyby i kraty.

Punktacja w padlu

Punktacja w padlu jest taka sama jak w tenisie. Każdy wygrany punkt liczymy: 15, 30, 40, gem. Jeśli wynik jest remisowy 40-40, gracze grają na przewagi – czyli zdobycie 2 punktów z rzędu lub rozgrywają decydujący punkt, który decyduje o całym gemie.

Mecz w padla rozgrywany jest zazwyczaj do dwóch wygranych setów, co oznacza wynik 2:0 lub 2:1, jeśli po dwóch setach jest remis 1:1.

Set trwa do momentu, gdy jeden z zespołów zdobędzie 6 gemów. Przewaga dwóch gemów jest wymagana, czyli np. wynik 6:4 lub 7:5, ale nie 6:5. Jeśli wynik wynosi 6-6, grany jest tie-break.

W tie-breaku punkty są liczone od 1 do 7 z przewagą dwóch punktów, np. 7:3. Jeśli jest 6:6, aby wygrać, trzeba zdobyć dwa punkty z rzędu, np. 8:6, 9:7, 10:8 itd. Zwycięzca tie-breaka wygrywa set.

Serwis w padlu

W padlu serwowanie odbywa się zawsze "z dołu". Podrzucasz piłkę tak, aby odbiła się za linią serwisową, a następnie uderzasz ją rakietą po odbiciu od ziemi. Rakieta nie może przekroczyć linii talii podczas serwowania.

serwis w padlu

Pierwszy serwis w każdym gemie jest grany z prawej strony, a potem zmieniany między lewą i prawą stroną. Piłka po serwowaniu powinna odbić się po przekątnej w polu serwisowym przeciwnika (7m x 5m). Serwis jest zagrany prawidłowo, gdy piłka odbiła się bezpośrednio po przekątnej na pole przeciwnika. Po odbiciu od kortu piłka może uderzyć o ścianę tylną lub boczną. Jeśli piłka po odbiciu wpadnie w boczną kratę, jest to błąd. Odbierający serwis ma wybór uderzenia piłki do przeciwnika przed lub po odbiciu od ściany bocznej. Jeśli piłka wyląduje w odpowiednim polu serwisowym i zostanie poprawnie odebrana przez przeciwnika, gra toczy się już na całym korcie (10m x 10m) po każdej stronie. Jeśli piłka podczas serwu uderzy o siatkę i upadnie na pole serwisowe, serwis jest powtarzany. Tak jak w tenisie, gracz może poprawić nieudany serwis - jest tak zwany drugi serwis.

Wymiana podczas gry w padla

Po zagraniu przeciwnika piłka może odbić się tylko raz od powierzchni kortu, a następnie musi być przebita przez gracza na drugą stronę siatki z powrotem do przeciwnika. Gracz może wybrać, czy chce odbić piłkę bezpośrednio z powietrza, czy też poczekać na odbicie od powierzchni kortu. Piłka po odbiciu od powierzchni kortu może odbijać się od ogrodzenia lub ściany, jednak nie może uderzyć o te przeszkody przed odbiciem od powierzchni kortu. W grze nie ma ograniczenia czasowego dla odbijania piłki przez gracza. Jeśli piłka uderzy o kratkę przed odegraniem jej do przeciwnika, to jest to błąd i punkt zdobywa przeciwnik. Piłka wygrana jest zazwyczaj, gdy zostanie wybita poza kort po wcześniejszym odbiciu od powierzchni kortu przeciwnika. Gra jest kontynuowana, jeśli przeciwnik odbije taką piłkę, zanim ta dotknie ziemi. Punkt jest zdobywany, gdy piłka odbija się na jednej ze stron więcej niż jeden raz, bądź gdy trafia w siatkę dzielącą kort.